ZBYT GŁOŚNY KOMPUTER?

Dopóki komputer działa prawidłowo, nie interesujemy się jego stanem technicznym. Słowo konserwacja najczęściej kojarzy nam się z wyczyszczeniem ekranu i klawiatury. Jednak w komputerach mamy wiele części ruchomych które niekonserwowane, z czasem zaczynają hałasować, a na domiar złego mogą doprowadzić do awarii sprzętu.
Nadmierny hałas wydobywający się z komputera może świadczyć o zbliżającej się awarii, dlatego tez nie powinniśmy go ignorować.
Co powoduje hałas w komputerze?


Wentylatory

Wentylatory to najczęstsze źródło hałasu w komputerze. Z uwagi na fakt że w komputerach znajduje się wiele elementów elektronicznych które jako efekt uboczny swojego działania wydzielają energię cieplną, wymagane jest jej odprowadzanie na zewnątrz. Wnętrze komputera czy notebooka powinno być wentylowane by nie doszło do termicznego uszkodzenia elementów elektronicznych.
Naprawa komputerów Ursynów - radiatorElementy elektroniczne wydzielające najwięcej ciepłą wyposażone są w radiatory (metalowe elementy zwiększające powierzchnię oddawania ciepła np. poprzez ich nacięcie w tzw. ”żeberka”).
W komputerach stacjonarnych mamy zainstalowane minimum dwa wentylatory: jeden  w zasilaczu, drugi na radiatorze procesora. Układy biernego chłodzenia nie są jeszcze bardzo popularne, a wymagają dodatkowego chłodzenia obudowy, więc ustrzec się wentylatora to niełatwa sztuka.

W laptopach mamy jeden wentylator odpowiedzialny za chłodzenie radiatorów, z uwagi na konieczność zmieszenia jego wielkości. Takie ograniczenia skutkują czasem przegrzewaniem się laptopów lub przesadnym nagrzewaniem obudowy od spodu.

Wiatraki we współczesnym sprzęcie komputerowym są z reguły sterowane elektronicznie przez układy termiczne regulujące ich prace w zależności od temperatury ochładzanych urządzeń. Z uwagi na temperaturę i kurz, łożyska w wiatrakach z czasem ulęgają degeneracji, co prowadzi do ich zatarcia lub uszkodzenia. Natomiast brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza z uwagi na osiadły kurz na radiatorze powoduje zwiększenie obrotów wentylatora gdyż brudne radiatory mają gorszą wymianę termiczną.

Prowadzi to do szybszej pracy wentylatora, zwiększonego hałasu. Brudny wentylator może też przestać działać gdyż kłęby kurzy mogą blokować jego łopatki. Skutek jest zawsze ten sam czyli zwiększenie temperatury we wnętrzu komputera.

Może to prowadzić do uszkodzenia elementów płyty głównej, przegrzewania się procesora (co skutkuje zawieszaniem się systemu) lub uszkodzenia zasilacza które może doprowadzić do większych zniszczeń elektroniki komputera.

Dlatego też należy co jakiś czas czyścić wnętrze komputerów z kurzu, zwłaszcza radiatory i wentylatory na których osiada go najwięcej. Nie należy też czekać do ostatniej chwili z wymianą hałasującego wentylatora, gdyż może to przynieść opłakane skutki.

Gdy hałaśliwy wentylator nagle przestanie hałasować nie jest to powód do radości, a wręcz przeciwnie, oznacza to z reguły że przestał właśnie działać ( zatrzymał się lub urwał mu się wirnik).

Pogotowie Komputerowe Warszawa radzi przynajmniej raz na rok/dwa wyczyścić wnętrze komputera, sprawdzić jak działają wentylatory, i w przypadku ich zużycia je wymienić.

Jeśli Państwo nie są w stanie zrobić tego sami, zapraszamy do skorzystania z usług Serwisu Komputerowego Warszawa.


Dysk Twardy

Naprawa Komputerów Ursynów - S.M.A.R.T.Tradycyjne magnetyczne dyski twarde posiadają wirujące z dużą szybkością talerze, nad którymi unoszą się głowice magnetyczne odczytując lub zapisując dane. Łożyska wirujących talerzy, oraz głowice mogą wydawać dźwięki o różnym natężeniu. Zależy to od danego modelu dysku i jakości jego wykonania przez producenta. Dyski mogą być od nowości ciche albo głośne. Jednak gdy dysk zaczyna wydawać z siebie dziwne, wcześniej niewystępujące odgłosy lub działać znacznie głośniej niż dotychczas może to świadczyć o jego złej kondycji mechanicznej.Głowice wtedy zaczynają „klekotać”, a wirowanie talerzy jest dużo bardziej hałaśliwe. Powiązane jest to często z niestabilnym działaniem systemu operacyjnego.

Najprostszym sposobem sprawdzenia dysku jest obejrzenie jego tablicy S.M.A.R.T. np. programem nie wymagającym instalowania  Crysta lDisk Info.

W przypadku złej kondycji dysku twardego zalecane jest bezzwłoczne zabezpieczenie danych na nim zapisanych i wymiana na nowy.

Pogotowie Komputerowe Warszawa poleca swoje usługi związane z odzyskiwaniem utraconych danych, archiwizacja danych i przenoszeniem systemów operacyjnych na inny dysk twardy.


 

Napęd optyczny

Napędy optyczne również wydają hałaśliwe odgłosy w czasie swojej pracy. Podobnie jak w przypadku dysków twardych często wydawane odgłosy zależą od konstrukcji i wykonania napędu przez producenta. Przy odczycie płyta obraca się z dużą prędkością co prowadzi do zwiększenia emisji hałasu. Można temu zapobiec przez zmniejszenie prędkości obrotowej napędu – co jest równoznaczne ze zmniejszeniem wydajności odczytu napędu. Czasem również źle wykonane płyty powodują powstawanie dużego hałasu podczas ich używania. Źle wyważona płyta przy wirowaniu z dużą prędkością wpada w wibracje które mogą doprowadzić nawet do jej rozpadnięcia się na kawałki, co skutkuje uszkodzeniem napędu optycznego.

W takim przypadku konieczne jest jego oczyszczenie, a gdy to nie pomoże wymiana na nowy.

Naprawa komputerów Warszawa poleca swoje usługi naprawy i konserwacji komputerów i laptopów.
W celu umówienia wizyty informatyka wystarczy tylko zadzwonić:
Na terenie Warszawy dojazd i wstępna ekspertyza gratis.