Cyberataki

Coraz częściej słyszymy o różnego rodzaju cyberprzestępstwach. Zwykle przechodzimy obok nich obojętnie, lecz są one groźne nawet na małą skalę. W końcu celem ataków hakerów są nie tylko duże korporacje, lecz również i niewielkie przedsiębiorstwa. Stąd też cały sektor prywatny ma z tego tytułu nie lada kłopot, a na domiar złego liczba ataków z każdym kolejnym miesiącem rośnie. O skali problemu niech świadczy fakt, że tylko w Wielkiej Brytanii szkody w wyniku działań cyberprzestępców są już większe niż z „analogowych” przestępstw

Pomimo stale rosnącego zagrożenia w dalszym ciągu umniejsza się problem, a tak naprawdę systemy komputerowe należą do obfitych łupów przestępców. Wystarczy tylko rzut oka na rozmach środków, które są stosowane przez hakerów. W skład arsenału wykorzystywanego przeciwko naszym komputerom wchodzi: infekowanie nośników danych, wysyłanie fałszywych e-maili czy też tworzenie odnośników na zainfekowane strony www. Powyższe działania w zdecydowanej większości przypadków mają na celu zyskanie dostępu do konta bankowego bądź też zablokowanie komputera i wymuszenie pieniędzy w zamian za jego odblokowanie. Chcąc zdobyć dostęp do zasobów danego przedsiębiorstwa hakerzy w żadnym razie nie ograniczają się wyłącznie do komputerów. Coraz częściej za swój cel obierają bowiem peryferyjne sprzęty tj. kamerki internetowe, routery bądź drukarki. Ubiegłoroczny raport Fortinet informuje o ponad 25 mld ataków na całym świecie na tego rodzaju sprzęt. Na nasze nieszczęście pewna część producentów bagatelizuje ten aspekt i nawet nie udostępnia poprawek łatających dziury w swoim sprzęcie. Oczywiście są też i świadomi producenci drukarek, którzy rozumieją powagę sytuacji. Tym samym można dostać na rynku sprzęt drukujący nie tylko z regularnie dostarczanymi poprawkami bezpieczeństwa, ale też samodzielnie dbającym o aktualizowanie się.

Firmy dysponują coraz większą ilością sprzętu z dostępem do sieci, co zwiększa poziom ryzyka potencjalnego ataku hakerów. Warto więc bardziej świadomie podejść do kwestii bezpieczeństwa, aby nie narażać swojej firmy na straty.