Ransmoware – szansa na odszyfrowanie danych!

Dobra wiadomość dla osób którym wirus zaszyfrował ważne dane.

W ramach projektu No More Ransom udało się uzyskać aplikacje które są w stanie odzyskać za darmo zaszyfrowane pliki przez kilka wirusów z rodziny Ransmoware.
Ransmoware to najgroźniejszych rodzajów wirusów który szyfruje, a nawet uszkadza dane. Następnie od ofiara ataku wymuszany jest okup za odzyskanie danych. Zazwyczaj odzyskanie bez zapłaty okupu  jest niemożliwe, ale projekt No More Ransom próbuje to zmienić. Najnowszym sukcesem projektu jest umożliwienie ofiarom wirusa nazwie Wildfire odzyskanie zaszyfrowanych danych..

Jak Bronic się przed  ransmoware? Przede wszystkim robić kopie bezpieczeństwa wartościowych danych. Wprowadzenie i wykonywanie rozsądnej polityki zabezpieczenia danych je także przed uszkodzeniami fizycznymi dysku. Ponadto trzeba rozsądnie używać Internetu ( poczty e-mail) gdyż infekcja wymaga często interakcji ze strony użytkownika.

Naprawa komputerów Ursynów nie zaleca płacić okupu zadanego przez cyberprzestepców.  Płacąc okup nie mamy żadnej pewności czy uzyskamy dostęp do naszych danych, a zarazem czynimy proceder wymuszania opłat opłacalnym.

Jeśli wasz komputer padł ofiarą wirusa szyfrującego warto odwiedzić stronę : www.nomoreransom.org. Jeśli nie ma tam lekarstwa na skutki działania wirusa który zaatakował wasz komputer, należy zarchiwizować zaszyfrowane plik i czekać, jest szansa że No More Ransom stworzy lekarstwo także dla tego wirusa.