Co należy zrobić po zalaniu laptopa?

naprawa po zalaniu laptopa UrsynówTwój laptop uległ zalaniu?

Najważniejsze są pierwsze minuty po zalaniu sprzętu!


Wylanie jakiegokolwiek płynu np. herbaty,  kawy, wina, piwa, napoju gazowanego lub innych cieczy na laptopa może spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie. Nie wolno też myć komputerów wodą ani innymi środkami płynnymi.
Oczywiście zalanie komputera wodą jest łatwiejsze w naprawie niż zalanie go innymi słodkimi, gęstszymi lub żrącymi cieczami.

Co robić w przypadku zalania lub zawilgocenia laptopa?

Po pierwsze należy natychmiast odłączyć go od zasilania, oraz wyjąć baterię i odłączyć wszelkie podłączone urządzenia.
Następnie należy odchylić maksymalnie ekran i położyć urządzenie klawiaturą do dołu, tak by płyn mógł swobodnie wypłynąć z urządzenia i nie zalał innych jego części.

Nie wolno pod żadnym pozorem uruchamiać komputera po zalaniu!!!

Nawet jeśli komputer wygląda pozornie na suchy i nie widać oznak zalania, nie należy go uruchamiać. Uruchomienie przed wyschnięciem może doprowadzić do uszkodzeń elektroniki. Uruchomienie urządzeń po zalaniu, w przypadku zwarć na płycie głównej może doprowadzić do uszkodzenia obwodów drukowanych, układów BGA i SMD. Duże uszkodzenia płyty głównej mogą uniemożliwić jego naprawę lub spowodować że jej naprawa będzie nieopłacalna ekonomicznie.
Nie powinno się też suszyć urządzenia suszarkami, nagrzewnicami, sprężarkami itp. z uwag i na możliwość wtłoczenia cieczy w głąb urządzenia.
Najlepszym sposobem odessania nadmiaru płynu z urządzenia w warunkach domowych jest użycie odkurzacza. Sprawdza się też sucha i miękka szmatka, którą zbierzemy nadmiar wilgoci. Następnie należy pozostawić urządzenie by wyschło w sposób naturalny.
W miarę posiadanych umiejętności można zdemontować klawiaturę, zaślepki na jego spodzie, dysk i karty rozszerzeń, pamięć,  by urządzenie lepiej schło.
Wskazane jest by po zalaniu urządzenia w czasie schło  od 24 do 48 godzin, by mięć pewność iż całkowicie wyschło.

Gdy zalejesz laptopa…

  • odłączasz go od zasilania,
  • wyjmujesz baterie,
  • odchylasz maksymalnie ekran i kładziesz do góry nogami,
  • kontaktujesz się z serwisem w celu jego konserwacji i/lub naprawy.

Nie wolno włączać urządzenia po zalaniu z uwagi na możliwość jego uszkodzenia!
Twój laptop uległ zalaniu? – serwis Komputerowy Ursynów oferuje swoją pomoc. Umów wizytę informatyka – 733-810-060