Atak na domowe routery ze stron WWW

Pogotowie Komputerowe Ursynów ostrzega..Zanotowano nowy atak na routery, tym razem przeprowadzany ze stron WWW.

W kodzie stron WWW umieszczane są złośliwe skrypty które działają w nowy sposób wykorzystując przeglądarkę internetową do  ataku na router.

To nowe podejście do ataków internetowych spowodowane jest automatyczną aktualizacją przeglądarek internetowych , co utrudnia a nawet prawie uniemożliwia  ataki w nie skierowane. Natomiast oprogramowanie domowych  routerów jest pełne błędów bezpieczeństwa , a jego aktualizacja jest wykonywana sporadycznie przez ich właścicieli, co prowadzi do łatwego przejęcia nad nim kontroli przez cyber przestępców.  Po przejęciu kontroli nad routerem można zaatakować wszystkie urządzenia które znajdują się w sieci za routerem.

Aby zabezpieczyć się przed takim atakiem Pogotowie Komputerowe Ursynów proponuje:

–  zabezpieczenie routera poprzez aktualizację jego Firmware oraz zmianę domyślnych haseł oraz  włączenie ochrony przed zgadywaniem haseł,

– zabezpieczenie przeglądarki  przez zablokowanie generowania zadań stron publicznych skierowanych do sieci lokalnej np. za pomocą dodatku NoScrit.

Gdy zachodzi podejrzenie zainfekowania Państwa komputera, Pogotowie Komputerowe Ursynów jest może Państwu pomóc w usunięciu skutków infekcji jaki i zabezpieczenia komputerów przed nimi.